Bałagan po Barskiej

Pod rządami Jolanty Barskiej gminne inwestycje dzielono na etapy po to, aby nie organizować na nie przetargów. Odbierano je nawet, jeśli były nienależycie wykonane. Natomiast dzięki przychylności urzędników wydziału inwestycji publiczne pieniądze krążyły w zamkniętym kręgu kilku wykonawców. To wyniki kontroli zleconej przez burmistrza Kordiana Kolbiarza. - Jesteśmy przerażeni wynikami audytu i już wiemy, że to tylko wierzchołek góry – nie kryje nowy burmistrz Nysy.

 

Kolbiarz porównuje związki urzędników z wykonawcami do ośmiornicy, karmionej z publicznej kasy. - Zamiast dzięki otwartym przetargom płacić mniej, specjalnie ich unikano, przez co zadania trafiały do konkretnych wykonawców, a gmina w ten sposób płaciła więcej – mówi.

Sytuacja korupcjogenna

Jedną z pierwszych decyzji nowego burmistrza było zlecenie audytu zewnętrznego w wydziale inwestycji nyskiego urzędu miejskiego. Przeprowadziła go Elżbieta Solska - Kuchciak, audytor wewnętrzny urzędu miejskiego w Katowicach. Skontrolowała tylko wybrane inwestycje z lat 2013 – 2014 dotyczące m.in. remontów ulic, budowy oświetlenia i remontów komunalnych mieszkań. Audytor wziął pod lupę m.in. proces inwestycyjny ul. Wiosennej, system remontów mieszkań komunalnych, a także termomodernizację szkoły podstawowej nr 3. W każdym z tych przypadków znaleziono nieprawidłowości.

- Wnioski z audytu są dramatyczne. Wskazują duże nieprawidłowości w tym łamanie prawa o zamówieniach publicznych, ale też wewnętrznych przepisów przetargowych gminy. Jest tego bardzo dużo i jest to dla nas o tyle niedobra sytuacja, że audyt objął niewielki odcinek pracy całego wydziału. To jest tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż badany był okres zaledwie dwóch lat, a my wiemy już, że złe praktyki miały miejsce dłużej – mówi „Nowinom” burmistrz Kordian Kolbiarz. Podkreśla, że audyt wykazał całkowicie zły system realizacji gminnych inwestycji, a tym samym wydawania publicznych pieniędzy. Audytor zarzucił urzędnikom nie tylko brak przejrzystości procedur przetargowych, ale też ich złą organizację. - Niedopuszczalne jest to, że jeden pracownik skupiał w swoim ręku całość procesu inwestycyjnego. Audytor uznał, że stwarzało to sytuację korupcjogenną. Nie byłem świadomy, że aż tak źle prowadzone były miejskie inwestycje – komentuje burmistrz.

Czytaj więcej w "Nowinach"

 

NYSKA KRONIKA FILMOWA
Najnowsze wydanie
Najnowsze wydanie Nowy numer Nowin Nyskich już dostępny!

Kup i dowiedz się więcej...

Kolportaż:
własny i RUCH S.A.

Prenumerata:
Poczta Polska
e-WYDANIE
Całe "Nowiny Nyskie" na Twoim ekranie

Zamów e-wydanie naszego tygodnika
w wersji elektornicznej PDF.
FELIETON
Jaki tam Iran? Mienie bezspadkowe!

W piątek rano, w radiowej wypowiedzi minister polskiego rządu Jacek Sasin stwierdził, że konferencja warszawska nt. Iranu i Bliskiego Wschodu jest sukcesem polskiej dyplomacji i oznaką, że weszliśmy do pierwszej ligi światowych mocarstw decydujących o najważniejszych światowych sprawach – w tym przypadku o pokoju na Bliskim Wschodzie. 

Czytaj więcej...
OGŁOSZENIE
Reklama Czesciauto24.pl