GOPR plus dla Pumbusia

Ratownicy karkonoskiego GOPR zostali wezwani na Śnieżkę by ratować boksera Artura Szpilkę oraz jego psa Pumbusia, z którym bohater polskich i zagranicznych ringów wybrał się w góry. Wraz z bokserem była też grupa jego kolegów, którzy postanowili zdobyć Śnieżkę, pomimo ostrzeżenia o trzecim stopniu zagrożenia lawinowego. Sportowcy byli dzielni, ale kiedy – jak relacjonuje to Szpilka – „Pumbusiowi zaczęły marznąć nóżki i uszka” – bokser wezwał na pomoc GOPR i ratownicy śmigłowcem zwieźli zmarzniętego Pumbusia razem z jego właścicielem i innymi uczestnikami wypadu do schroniska. Ot jaka piękna historia! Ratownicy – będący wszak służbą państwową pomagają opiekuńczemu właścicielowi pieska lecą w góry by Pumbuś nie zmarzł ani w nóżki, ani w uszka, ani w żądną inną część pumbusiowego ciałka. 

Można śmiało powiedzieć, że „państwo polskie (po raz kolejny) zdało egzamin”. Z czego był ten egzamin? Jak to z czego? Z głupoty. Cała akcja ratunkowa kosztowała – założę się – kilkanaście tysięcy złotych. Śmigłowiec, paliwo, pilot, ratownicy itd. Szpilka i cała ekipa byli ostrzegani o zagrożeniu lawinowym, a pomimo tego poszli w góry. Za ich ekstrawagancję zapłaciło polskie państwo, czyli my wszyscy – podatnicy pompujący budżet vatem, pitem i czym tam jeszcze. Ubogi emeryt kupujący masełko zapłacił swoją składkę na to by Pumbusiowi… etc.

Ale przecież takich akcji od lat notujemy całą masę. Co zimę jacyś turyści w trampkach lezą na Giewont, Babią Górę czy gdzie tam jeszcze niebezpieczniej a potem, kiedy nie chce im się złazić dzwonią po GOPR i ratownicy lecą ratować. Oczywiście za darmo. Za darmo? Oczywiście, że nie za darmo tylko za pieniądze biednego emeryta, którego na żadne eskapady – z Pumbusiem czy bez – nie stać.

Dlaczego w Polsce usługi ratownicze GOPR są bezpłatne, kiedy np. w takiej sąsiedniej Słowacji gość, który lezie w góry musi się ubezpieczyć i za wezwanie śmigłowca płaci. I to jest słuszne, sprawiedliwe i rozsądne!

Tymczasem w nieszczęśliwej Polsce za wygłupy, nieodpowiedzialność i za wygodę jednych płacą Bogu-Ducha winni inni obywatele. Czy państwo, które jest tak nielogicznie skonstruowane może zasługiwać na szacunek? 

I dlaczego na ten temat nie ma żadnej debaty w mediach? Dlaczego minister spraw wewnętrznych, któremu rok w rok brakuje na ratowników pieniędzy nie wywoła takiego tematu i nie zaproponuje jedynego sensownego rozwiązania – tj. opłat? 

A dlaczego minister nauki nie zaproponuje wprowadzenia odpłatności za wyższe studia? Tu też mamy zjawisko analogiczne. Kształcimy lekarza albo jakiegoś dajmy na to pianistę, wydajemy na to z pół miliona, a gość po uzyskaniu uprawnień wyjeżdża do Anglii czy innej Ameryki. Gdzie tu sens? Co to ma wspólnego ze sprawiedliwością?

I najgorsze, że nikt z rządu, który ma ponoć zmieniać Polskę, nawet słowem się nie zająknie na te tematy. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że tu nie sposób dokopać opozycji. Po drugie bo trzeba się narazić całej bandzie lekkoduchów, którzy lubią kiedy państwo polskie za nich płaci, ponosząc konsekwencje ich nieodpowiedzialności. Jakby wprowadzić zdrowe zasady trzeba by myśleć, a od tego zdaje się, że cała masa naszych rodaków po prostu odwykła. 

Jest jeszcze trzecia przyczyna, która zamyka usta naszym posłom, naszym rządzącym i opozycji. Jest nią skala marnotrawstwa jakie generalnie panuje w rządowej administracji i powiązanych z nią instytucjach. Co tam te skromne kilkadziesiąt milionów dla GOPR, kiedy pod polski budżet podpięte są dziesiątki instytucji, które nie wiadomo komu i do czego służą. Jakby tak zacząć dyskusję o usunięciu absurdów związanych z funkcjonowaniem GOPR, fundowania bogatszym społeczeństwom wykształconych absolwentów polskich uczelni, to natychmiast zaczęłaby się debata na temat innych, pokrewnych tematów. Trzeba by odchudzić administrację, zwolnić kilkadziesiąt tysięcy nic-nie-robiących  kolegów, a tego żadna partia sobie nie życzy. Ani rządząca, ani opozycyjna.

 Janusz Sanocki

 

NYSKA KRONIKA FILMOWA
Najnowsze wydanie
Najnowsze wydanie Nowy numer Nowin Nyskich już dostępny!

Kup i dowiedz się więcej...

Kolportaż:
własny i RUCH S.A.

Prenumerata:
Poczta Polska
e-WYDANIE
Całe "Nowiny Nyskie" na Twoim ekranie

Zamów e-wydanie naszego tygodnika
w wersji elektornicznej PDF.
FELIETON
GOPR plus dla Pumbusia

Ratownicy karkonoskiego GOPR zostali wezwani na Śnieżkę by ratować boksera Artura Szpilkę oraz jego psa Pumbusia, z którym bohater polskich i zagranicznych ringów wybrał się w góry. Wraz z bokserem była też grupa jego kolegów, którzy postanowili zdobyć Śnieżkę, pomimo ostrzeżenia o trzecim stopniu zagrożenia lawinowego.

Czytaj więcej...
OGŁOSZENIE
Reklama Czesciauto24.pl