reklama
Grzegorz Sch. - Tajny Współpracownik Beaty Sz.

Niewątpliwie nawet najbardziej zasłużony rząd popełnia błędy i wyborcom - czyli społeczeństwu - potrzebna jest opozycja. Taka opozycja, która wskazywałaby co rząd robi źle i była alternatywą. Żeby rządzącym pycha za bardzo nie uderzyła do głowy.
Rząd PiS - przy kilku osiągnięciach - popełnia też błędy. Polityka personalna - obsadzanie stanowisk w spółkach partyjnymi kolesiami, zadłużanie kraju, niereformowanie administracji, marnowanie publicznych pieniędzy na propagandę, itd. itp. Ale tych błędów nie ma kto obnażyć bo największa opozycyjna partia - Platforma Obywatelska znalazła się w jakimś dziwnym stanie. A już działania jej przewodniczącego - Grzegorza Schetyny stanowią prawdziwą zagadkę. Tak jakby gość się uparł, żeby Platformę doprowadzić na całkowity margines polityczny.
Najpierw sam Schetyna wynalazł określenie „opozycja totalna”, które rządowa propaganda podchwyciła z lubością i teraz każdy dziennikarz z TVP Info, posłowie z PiS, ministrowie co chwilę powtarzają: „opozycja totalna, opozycja totalna”. Określenie „totalna” stało się epitetem bo też i ma ono wydźwięk ujemny. Mieliśmy ustroje totalitarne, Goebbels oznajmiał „wojnę totalną” i słowo „totalny” z niczym dobrym się nie kojarzy. A tu przywódca opozycyjnej partii sam siebie tak przezywa ułatwiając życie przeciwnikom.
Zastanawiające były np. sprzeczne wypowiedzi Grzegorza Sch. w sprawie uchodźców. Rano mówił co innego niż w południe, wieczorem jeszcze miał inną wersję stanowiska.
A już wydarzenia ostatnich dni to przykład politycznego samobójstwa. Jak można było dopuścić, żeby europosłowie Platformy głosowali przeciwko własnemu krajowi? Skojarzenia ze zdradą narodową, z Targowicą są aż nadto czytelne, żeby nie połapał się w nich średnio rozgarnięty człowiek kojarzący cokolwiek z historii Polski. A Grzegorz idzie w zaparte. Zamiast ukarać europosłów, którzy chcieli dla własnego kraju sankcji, dla pokrycia złego wrażenia żąda odwołania Beaty Szydło ze stanowiska premiera, za to, że na Marszu Niepodległości pojawił się transparent z pochwałą białej Europy. Takie żądanie to kolejny samobój Grzegorza i Platformy. Po pierwsze - każdy średnio rozgarnięty człowiek zapyta co miała wspólnego premier Szydło z tym transparentem? Malowała litery, dała dychę tym co to nieśli czy co? A poza tym jak już w Sejmie rozpocznie się debata na temat rządu i jego osiągnięć to Platforma zostanie zmieciona z powierzchni ziemi. Po tym co ujawniła komisja śledcza ds. Amber Gold, po warszawskiej reprywatyzacji, po ewidentnej sprawie uchodźców, w której Ewa Kopacz dała ciała ulegając Unii, a Kaczyński i Beata się oparli - Grzegorz i jego partia w debacie sejmowej dostaną w skórę i znów stracą parę punktów poparcia. Przecież to widać, jaka jest tendencja, a dla Platformy jest ona spadkowa. Po dwu latach rządów PiS ma duże poparcie i ponad dwukrotną przewagę nad partią Grzegorza. Wywoływać w tym stanie rzeczy debatę o odwołanie premier, to prosić się o baty.
Sposób, w jaki Schetyna realizuje swoje przywództwo nad partią, która niedawno jeszcze rządziła, jest więc zastanawiający. Albo gość jest całkowicie nieprzygotowany intelektualnie do roli przywódcy na jakimkolwiek szczeblu. Nie tylko centralnie, ale z takimi wyskokami facet rozłożyłby partię w gminie Kozie Wólki. No i pytanie, w jaki sposób tak nieprzygotowany misiek wspiął się na tak wysoki szczebel - ministra, przewodniczącego największej partii opozycyjnej?
Ale głupota - choć być może jest wytłumaczeniem wystarczającym, być może nie jest jedynym wyjaśnieniem. Może być też tak, że Grzegorz Schetyna widząc bankructwo swojej formacji i mając przed sobą niepewną polityczną przyszłość poszedł po cichu na współpracę z rządem, podpisał zobowiązanie do współpracy i został Tajnym Współpracownikiem Beaty Sz.
Taka kolaboracja mogłaby zostać wykryta za następnych rządów. Być może dlatego Grzegorz Sch. zapowiada likwidację IPN. Kto wie?

Janusz Sanocki

 

NYSKA KRONIKA FILMOWA
Najnowsze wydanie
Najnowsze wydanie Nowy numer Nowin Nyskich już dostępny!

Kup i dowiedz się więcej...

Kolportaż:
własny i RUCH S.A.

Prenumerata:
Poczta Polska
e-WYDANIE
Całe "Nowiny Nyskie" na Twoim ekranie

Zamów e-wydanie naszego tygodnika
w wersji elektornicznej PDF.
FELIETON
Grzegorz Sch. - Tajny Współpracownik Beaty Sz.

Niewątpliwie nawet najbardziej zasłużony rząd popełnia błędy i wyborcom - czyli społeczeństwu - potrzebna jest opozycja. Taka opozycja, która wskazywałaby co rząd robi źle i była alternatywą. Żeby rządzącym pycha za bardzo nie uderzyła do głowy.

Czytaj więcej...
OGŁOSZENIE
Reklama Czesciauto24.pl