Taniec, Nowiny Nyskie wspólnie sportowcami - zdjęcie, fotografia
NowinyNyskie.com.pl 03/07/2019 12:55

19 czerwca 2019 najpopularniejsi sportowcy i trenerzy naszego regionu spotkali się w Domu Przyjęć Diament w Nysie na jubileuszowym XXV Balu Mistrzów Sportu. W imprezie zorganizowanej przez Nyskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Redakcję Nowiny Nyskie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Nysie wzięło udział ponad 250 osób. Honorowy patronat nad jubileuszowym XXV Balem Mistrzów Sportu objęli Poseł RP - Katarzyna Czochara, Poseł RP - Janusz Sanocki, Poseł RP - Kamil Bortniczuk, Poseł RP - Rajmund Miller, Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła oraz Polski Komitet Olimpijski.

Bioagra i Grupa Azoty sposorami strategicznymi

W tym roku sponsorami strategicznymi XXV Balu Mistrzów Sportu były dwie bardzo duże firmy - Bioagra i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Biogra zapewniła nam najwyższej klasy towar, z którego wszyscy byli bardzo zadowoloni, a Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn wsparły nas finansowo. To w głównej mierze dzięki tym firmom mogliśmy podnieść poziom imprezy o jeden szczebel do góry.

Bractwo Kurkowe ze sportowcami

Zanim goście jubileuszowego Balu Mistrzów Sportu weszli po czerwonym dywanie na salę firma Fun Invest zaprezentowała pokaz dużych baniek mydlanych na zewnątrz. Następnie Nyskie Bractwo Kurkowe przygotowało na tę okazję kolejną niespodziankę. Była salwa armatnia oraz z broni palnej. Następnie Bracia Kurkowi wyjęli z pochwy swoje miecze, utworzyli szpaler i goście mogli już wchodzić po czerwonym dywanie na salę.

Uroczyste otwarcie balu

XXV Bal Mistrzów Sportu uroczyście otworzyli Prezes Nyskiego Towarzystwa Społeczno-Koulturalnego - Danuta Wąsowicz-Hołota, Starosta Nyski - Andrzej Kruczkiewicz i Poseł RP - Kamil Bortniczuk. Następnie list gratulacyjny na ręce Krzysztofa Centnera złożył Hetman Ryszard Tuszyński, a chwilę później kolejny list gratulacyjny tym razem z PKOL-u wręczył i przeczytał nasz medalista olimpijski - Konrad Niedźwiecki.

Nagrody burmistrzów i wójtów

Pierwsze wyróżnienie - Puchar Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza z rąk Naczelnika Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki - Anatola Bukały otrzymał kirowca rajdowy - Tomasz Kunecki. Tomek mimo, że porusza się na wózku inwalidzkim jest niezwykle aktywnym sportowcem. Nie tylko ściga się w rajdach samochodowych, ale także próbuje swoich sił w kajakarstwie i marzy o starcie w igrzyskach paraolimpijskich. Puchary Burmistrza Paczkowa - Artura Rolki osobiście wręczył laureatowi upoważniony przez Burmistrza Paczkowa - Krzysztof Centner. Wyróżnienia te utrzymali długoletni działacz sportowy - Radosław Napieracz i znany piłkarz młodszego pokolenia Jakub Sypek. Puchar Burmistrza Otmuchowa Jana Woźniaka wręczył sekretarz Artur Banasiak. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał bardzo młody piułkarz, ale już znany na całym świecie - Karol Borys. Wiceburmistrz Głuchołaz - Roman Sambor swój puchar wręczył przesympatycznej mistrzyni Europy w karate - Natalii Drożdżyńskiej. Tradycyjnie już Burmistrz Korfantowa - Janusz Wójcik nagrodził dwie osobowości sportowe roku - Barbarę Bieganowską-Niewiedział i Pawła Krawczuka. Oboje trenują lekkoatletykę pod okiem tego samego trenera - Mariusza Żabińskiego. Basia to multimedalistka olimpijska, a Paweł to medalista mistrzostw Polski w biegach długodystansowych. Puchary tym znakomitym lekkoatletom wręczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Korfantowie - Stanisław Nasienniak. Wójt Skoroszyc - Barbara Dybczak swoje wyróżnienie przyznała Marcie Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej w Chróściny Nyskiej. Marta to niezwykle uniwersalna zawodniczka i niemal w każdej dyscyplinie sportowej trudna do zastąpienia. Puchar Wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego trafił do rąk piłkarki nożnej - Maji Chruściel, zawodniczki Rolnika Biedrzychowice. To wyróżnienie osobiście wręczył czynny jeszcze sportowo wójt Pakosławic - Adam Raczyński. Wyróżnienie gospodarza gminy Łambinowice - wójta Tomasza Karpińskiego otrzymał piłkarz nożny - Jakub Migda.

Jak na jubileusz przystało

Tradycją Balu Mistrzów Sportu są wizyty osobistości sportowych naszego kraju. W tym roku do Nysy przyjechali Sebastian Świderski (jeden z najlepszych polskich siatkarzy), Sławomir Jungiewicz (aktualny mistrz Polski w siatkówce - zawodnik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle), polska panczenistka, dwukrotna medalistka zimowych igrzysk olimpijskich (Vancouver, Sochi) - Katarzyna Niedźwiecka (znana pod swoim panieńskim nazwisku Woźniak) i panczenista - Konrad Niedźwiecki brązowy medalista zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Sochi.
W tym gronie nie zabrakło również olimpijczyków z naszego regionu. Na XXV Balu Mistrzów Sportu gościliśmy lekkoatletkę Barbarę Bieganowska - trzykrotną olimpijkę. Multimedalistka igrzysk olimpijskich. Basia zdobyła trzy złote medale olimpijskie i jeden brązowy. Jest także ubiegłoroczną mistrzynią Polski na dystansie 3000 metrów. Na jubileuszowy bal przyjechał również Andrzej Zając - złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie 2008 w kolarstwie szosowym. Trenować kolarstwo rozpoczął w roku 1973 w klubie Zarzewie Prudnik - jego pierwszym trenerem był Franciszek Surmiński. Od roku 1976 startował już jako senior. Wystartował dwukrotnie w wyścigu dookoła Polski. Powołany został do kadry młodzieżowej Polski oraz kadry Ludowych Zespołów Sportowych. Na trasach wyścigów miał okazję ścigać się m.in. z Ryszardem Szurkowskim, Stanisławem Szozdą, Januszem Kowalskim czy Tadeuszem Mytnikiem. W 1980 roku jego karierę zawodniczą przerwał wypadek. Od tamtego czasu, po uzyskaniu uprawnień instruktora kolarstwa, poświęcił się pracy z młodzieżą w klubie LKS Ziemia Opolska, a od 1993 roku, pracując społecznie, szkolił adeptów kolarstwa w nowo powstałym klubie LKS Chio Nysa. Klub ten wychował czterech medalistów Polski oraz reprezentantów kraju – wśród nich był olimpijczyk Jacek Morajko. Z jazdą w tandemie związał się w roku 2006. Wówczas też powołano go do kadry narodowej na mistrzostwa świata w Szwajcarii. Kolejną polską olimpijką z naszego regionu goszczącą na jubileuszowym balu była Maria Kornek-Żabińska - polska hokeistka na trawie. Hokej na trawie uprawiała początkowo w Rolniku Nysa, wraz z którym zdobyła mistrzostwo Polski juniorek w 1979 roku. Później występowała w Polarze Wrocław. W barwach Polaru osiągnęła mistrzostwo Polski seniorek (1981). Grała na pozycji pomocnika. W latach 1979-1980 wystąpiła w ośmiu meczach reprezentacji narodowej. Startowała na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, gdzie zagrała w czterech meczach, m.in. przeciwko Zimbabwe, późniejszemu mistrzowi olimpijskiemu. Mecz ten stanowił debiut kobiecego hokeja w charakterze dyscypliny olimpijskiej. Zespół polski zajął w turnieju olimpijskim szóste miejsce. Otrzymała odznakę Mistrzyni Sportu. Obecnie jest instruktorką ds. sportu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie.

Teqilla Band ponownie z nami

Teqilla Band to trzech zawodowych muzyków i Ola, której głos jest czymś wyjątkowym i dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości kto ma nam przygotować oprawę muzyczną na jubileuszowym balu. Nie zawiedliśmy się. Wszyscy uczestnicy balu świetnie się bawili i za to wielkie podziękowania.

Artystyczne atrakcje

Staraliśmy się przygotować dla uczestników balu atrakcje artystyczne i mamy nadzieję, że były one na odpowiednim poziomie godnym imprezy jubileuszowej. Gościli na naszym balu artystka z Włoch - Weronica Motta i jej partner nie tylko ze sceny - Paweł Adamus. Paweł zaprezentował nam niezwykle efektowny występ w obręczy, a Weronica jak na imprezę dla sportowców przystało zaprezentowała się jako gimnastyczka artystyczna, prezentując układ ze wstążką. Po kilku latach przerwy pojawił się na naszym balu nasz finalista mistrzostw świata w trickach piłkarskich - Dawid Krzyżowski, wzbudzając zachwyt i uznanie. Widać było, że Dawid postanowił pokazać gościom balu wszystkie swoje nowe numery, które wprowadza do swojego programu. Z bardzo dobrej strony pokazała się również nasza stała bywalczyni bali Anna Kołodziej. Ania prezentowała nam już różne swoje projekty i zawsza zbierała gromkie brawa, ale ten jubileuszowy występ przyćmił wszystkie poprzednie. I nie jest to tylko moja opinia. Jakby tego było na zakończenie zobaczyliśmy bajkowe przedstawienie firmy Fun Invest, czyli Teatr Kolorowych Baniek Mydlanych. Nie były to jedyne niespodzianki przygotowane przez organizatorów. Był bowiem tradycyjny już stół swoiski z wyrobami jednego z najlepszych masarzy w naszym województwie - Artura Kubicę. Natomiast finalista mistrzostw Polski w carvingu - Piotr Zając pokazał pełnię swoich możliwości, przygotowując stół z owocami, który cieszył się ogromną popularnością.

Karol Borys powrócił na tron
W kategorii sportowiec szkół podstawowych triumfował piłkarz Śląska Wrocław - Karol Borys.Karol to piłkarz o którym będzie jeszcze głośno nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dlatego warto to imię i nazwisko zapamiętać. Karol swój pierwszy ligowy mecz rozegrał w drużynie Czarnych Otmuchów mając niespełna 6-lat. Jego pierwszym trenerem był oczywiście tata Marcin, a następnie już w Czarnych Otmuchów - Kazimierz Michałowicz. W 2014 roku podjął treningi w Śląsku Wrocław. W klubie tym gra do dnia dzisiejszego. W tym okresie wystąpił w wielu turniejach w Polsce i za granicą w takich krajach jak: Czechy, Niemcy, Holandia, Belgia, Turcja, Słowacja. Rywalizował z najlepszymi akademiami piłkarskimi z całej Europy między innymi Manchesterem City, Liverpoolem, Evertonem, Marsylią, Paris Saint Germain, Anderlechtem Bruksela, Sportingiem Lizbona, FC Porto, Borussią Dortmund, Hertą Berlin, Juventusem Turyn, Dynamem Kijów, Bayernem Monachium, Besiktas-em Stanbuł i wieloma innymi. Karol w tym okresie był 21 razy wyróżniony nagrodami indywidualnymi MVP (Najlepszego Zawodnika Turnieju). Już dzisiaj ma wiele ofert z największych klubów zagranicznych. Zawodnik ofensywny o bajecznej wprost technice, ale jak się z piłką przebywa kilka godzin dziennie nie może być inaczej. I uwaga mimo tak napiętego terminarza w szkole średnia 5,0.
Na drugim miejscu uplasował się kolejny piłkarz - Fabian Laskowski. Fabian mieszka w Otmuchowie. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął jako 6-letni chłopak w 2015 roku w drużynie Czarnych Otmuchów, prowadzonej podobnie jak i w przypadku Karola przez trenera Kazimierza Michałowicza. Od samego początku wyróżniał się ogromnym talentem. W drużynie Czarnych grał jako napastnik i regularnie zdobywał statuetki króla strzelców. W 2017 roku zakwalifikował się do Akademii Młodych Orłów w Nysie. W 2018 roku podjął treningi w drużynie Hattricka Głuchołazy. Zawodnik niezwykle zdyscyplinowany i oddany w stu procentach swojej ulubionej dyscyplinie sportu - piłce nożnej.Pomimo tak młodego wieku, bo przecież Fabian ma dopiero 10 lat, ma też na swoim koncie doświadczenie, sukcesy, łzy szczęścia, ale również jak to bywa w sporcie- porażki. Młody zawodnik wyróżnia się wielkim zaangażowaniem, niezwykła pasją, siłą i miłością do piłki, każdy wolny czas wykorzystuje na granie. Można stwierdzić na sto procent, że piłka i boisko, to całe jego życie.
Trzecie miejsce wywalczył szachista Dominik Czak. Dominik w wieku 5 lat zaczął grać w szachy. Jego pierwszym trenerem był ojciec Jarosław. W tej chwili gra w klubie szachowym Gekon Nysa, a jego trenerem jest jeden z najlepszych szachistów na Opolszczyźnie Konrad Szcześniak. W Inwidualnych Mistrzostwach Polski SZS w szachy klasycznych zajął 6 miejsce. W tym roku awansował wraz ze swoim zespołem do II ligi juniorów. Jeden z najlepszych szachistów młodego pokolenia na Opolszczyźnie.
Czwartą lokatę wywalczył Jakub Wilman. Kuba z powodzeniem uprawia dwie dyscypliny sportu - lekkoatletykę i piłkę nożną. Średniodystansowiec. Z powodzeniem biega też przełaje. Jest jednym z najlepszych przełajowców w naszym województwie. Przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku 5-lat w drużynie skrzatów Czarnych Otmuchów. Grając w orlikach tego klubu wystąpił w finale mistrzostw Polski, który odbywał się na stadionie Legii w Warszawie. Od 2007 roku jest zawodnikiem Polonii Nysa i członkiem Akademii Młodych Orłów. Występuje na pozycji bocznego pomocnika, chociaż zaczynał jak jego tata Marcin jako rasowy napastnik.
Na piątym miejscu uplasował się gimnastyk - Wiktor Lichwa. Wiktor to jeden z najbardziej uzdolnionych zawodników Nyskiego Towarzystwa Gimnastycznego. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczył trzy medale. W wieloboju gimnastycznym wywalczył brązowy medal, a w ćwiczeniach na drążku oraz na skoku zdobył srebrne medale. Jest też brązowym medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski w klasie III. Wygrał też prestiżowe zawody gimnastyczne w czeskim Szumperku, wywalczając złoto w ćwiczeniach na grzybku.
Szóste miejsce wywalczył gimnastyk - Michał Lichwa - młodszy brat Wiktora. Równie uzdolniony jak jego brat. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików wywalczył trzy medale - złoto w wieloboju i dwa brązowe medale w ćwiczeniach wolnych i ćwiczeniach na drążku. Wywalczył także dwa medale podczas Małej olimpiady rozgrywanej w Szczecinie.
Siódme miejsce wywalczyła Amelia Kania. Zawodniczka Klubu Karate Do Shotokan Funakoshi Paczków. Amelka karate trenuje pięć lat. Posiada 5 stopień III Kyu. Dwukrotna mistrzyni Europy w Karate Olimpijskim. Amelka była najlepsza tak w kata jak i w kumite. Swój sukces powtórzyła także na Wszechstylowych Mistrzostwach Europy, przywożąc do Paczkowa dwa kolejne złota. Na mistrzostwach Polski także stanęła dwukrotnie na najwyższym stopniu medalowego podium.
Ósme miejsce przypadło w udziale Emilii Śliwińskiej. Emilka skutecznie łączy dwie dyscypliny sportowe - Brazylijskie Jiu Jitsu i lekkoatletykę. Jest srebrną medalistką mistrzostw Polski w brazylijskim Jiu-jitsu i fantastyczną sprinterką. Złota medalistka Mistrzostw Województwa Opolskiego tak w biegu na 60 jak i na 100 m oraz srebrna medalistka skoku w dal. Zawodniczka Kadry Wojewódzkiej Młodzików. Może też się pochwalić zdobyciem Pucharu Polski w brazylijskim Jiu-jitsu. I co najważniejsze jest bardzo skromną osobą, która wie do czego dąży. A to jest już pierwszy stopień do tego, żeby zaistnieć w polskim sporcie.
Na dziewiątym miejscu uplasowała się Jagoda Kuraś. Jagódka to najmłodszy w 25-letniej historii naszej imprezy laureat plebiscytu. Jagódka chodzi do Przedszkola nr 1 Bajka w Głuchołazach. W 2017 roku podjęła treningi taekwondo w Opolskim Klubie Sportów Walki. W 2018 roku na mistrzostwach Polski wywalczyła złoty medal w walkach Bong Matsogi i brązowy medal w kopnięciu AP Chagi.
Dziesiątkę laureatów zamyka tancerka - Matylda Kuźniak. Matylda to zawodniczka AZS TANERO Nysa. Matylda to sportowiec niezwykle ambitny. Uparcie dąży do wyznaczonych celów. Tańczyła w kilku grupach. Wielokrotnie stawała na najwyższym stopniu medalowego podium w kraju i za granicą.

1. Karol Borys    1129 pkt.
2. Fabian Laskowski    1064 pkt.
3. Dominik Czak    651 pkt.
4. Jakub Wilman    447 pkt.
5. Wiktor Lichwa    424 pkt.
6. Michał Lichwa    409 pkt.
7. Amelia Kania    384 pkt.
8. Emilia Śliwińska    341 pkt.
9. Jagoda Kuraś    313 pkt.
10. Matylda Kuźniak    268 pkt.

Rok Nikoli Huczek

W kategorii sportowiec szkół gimnazjalnych triumfowała tancerka - Nikola Huczek. Zawodniczka AZS Tanero Nysa tańczy od 3 lat. Niezwykle uzdolniona. Już w pierwszym roku treningowym otrzymała rolę solową w układzie. Po roku dostała się do grupy najzdolniejszych juniorów gdzie wraz z zespołem przez dwa lata zdobywała najwyższe trofea zawodów międzynarodowych, ogólnopolskich jak i wojewódzkich. Startuje w formacjach disco i show, a także w małych formacjach.
Drugie miejsce wywalczyła Natalia Korenda. Natalka to bardzo silna i wszechstronnie utalentowana zawodniczka, bardzo dobra uczennica, wicemistrzyni województwa opolskiego w pchnięciu kulą. Zawodniczka kadry wojewódzkiej młodzików, a co najważniejsze bardzo chce być mistrzynią. I nie pozostaje nam nic innego jak wspierać ją w tym ambitnym zamierzeniu.
Trzecie miejsce wywalczyła siatkarka - Wiktoria Hatala. Wiktoria to czołowa zawodniczka Nyskiego Twarzystwa Siatkówki Kobiecej. Występuje obecnie w dwóch zespołach - drużynie kadetek i juniorek. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw województwa. Z powodzeniem występowała w kadrze województwa opolskiego. Zawodniczka niezwykle sumienna i pracowita. Występuje na pozycji atakującej. Gra także na przyjęciu z atakiem.

1. Nikola Huczek    737 pkt.
2. Natalia Korenda    394 pkt.
3. Wiktoria Hatala    290 pkt.

Królowa Natalia

W kategorii sportowiec młodzieżowiec triumfowała lekkoatletka MGOKSiR-u Korfantów - Natalia Siedlecka. Natalka pochodzi z Olesna. Mieszka obecnie we Wrocławiu. Lekkąatletykę trenuje od 6 lat w klubie sportowym LUKS MGOKSiR Korfantów. W latach 2015-2018 była uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu. Jest wielokrotną mistrzynią tak województwa Opolskiego jak i Dolnośląskiego w biegach przełajowych oraz w biegach na dystansach 800 i 1500 metrów. Specjalizowuje się głównie w biegu przeszkodowym na dystansie 2000 metrów w którym uzyskała trzy medale w mistrzostwach Polski LZS. Zawodniczka niezwykle solidna i zdyscyplinowana.
Drugie miejsce w naszym plebiscycie zajął gimnastyk Filip Wroński. Filip to aktualny reprezentant Polski w gimnastyce sportowej. Na ostatnich mistrzostwach Polski młodzieżowców wywalczył sześć medali. Ten najważniejszy w wieloboju gimnastycznym oraz pięć w finałach na poszczególnych przyrządach. Przed nim kolejne wyzwania czyli walka o nominację olimpijską.
Trzecie miejsce wywalczyła piłkarka nożna - Monika Lichwa. Podstawowa zawodniczka trzecioligowej drużyny LZS Pakosławice. Podstawowa zawodniczka tego zespołu. Ma za sobą występy w II lidze.

1. Natalia Siedlecka    768 pkt.
2. Filip Wroński    501 pkt.
3. Monika Lichwa    454 pkt.

Basia powróciła na tron

W kategorii sportowiec wygrała Barbara Bieganowska, a to oznacza, że podopieczna Mariusza Żabińskiego po roku przerwy powróciła na mistrzowski tron. Basia to multimedalistka igrzysk olimpijskich (3 złote medale i jeden brązowy). Ponadto lekkoatletka z Korfantowa wywalczyła 20 złotych medali mistrzostw świata i 15 złotych medali mistrzostw Europy. Ikona naszego sportu przygotowuje się teraz do kolejnych swoich igrzysk olimpijskich i jak znamy tą zawodniczkę wiele już lat to wiemy, że swój medalowy dorobek na pewno powiększy.
Drugie miejsce w naszym plebiscycie zajęła koszykarka Chrobrego Basket Głuochołazy - Marlena Deko. Marlena swoją przygodę z koszykówką rozpoczęła w szkolnym klubie sportowym w Ziębicach. W tym okresie była wielokrotną reprezentantką województwa dolnośląskiego. Po ukończeniu szkoły gimnazjalnej kontynuowała karierę w klubie JAS-FBG Sosnowiec, gdzie zdobyła z drużyną juniorek starszych wicemistrzostwo Polski a także zdobyła z drużyną seniorek awans do ekstraklasy. Następnie przeniosła się do klubu pierwszoligowego MON Pol Płock, gdzie grała przez dwa kolejne sezony. W 2016 roku po awansie Chrobrego Basket do pierwszej ligi przybyła do Głuchołaz. Przez ostatnie trzy sezony jest czołową zawodniczką tego klubu. W tym sezonie rozegrała 22 spotkania zdobywając 206 punktów Dodatkowo prowadzi szkolenie w grupach dziecięcych.
Na najniższym stopniu medalowego podium stanął karateka Cezary Pryga. Cezary to zawodnik niezwykle utytułowany. Zdobywca wielu medali mistrzostw Polski i mistrzostw Europy. Wzór do naśladowania dla wielu adeptów karate. Ponadto wspaniały organizator. Jego seminaria organizowane w Nysie powodują, że do Nysy ściągają najwięksi wojownicy świata.

1. Barbara Bieganowska    943 pkt.
2. Marlena Deko    678 pkt.
3. Cezary Pryga    671 pkt.

Don Tadeo trenerem roku

W kategorii trener triumfował szkoleniowiec Chrobrego Basket Głuchołazy - Tadeusz Widziszowski. Tadeusz studia trenerskie ukończył na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie W 1989 roku rozpoczął pracę zawodową jako instruktor w sekcji koszykówki przy Liceum Ogólnokształcącym w Głuchołazach. W 1999 roku z jego inicjatywy założony został Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Chrobry Basket Głuchołazy. W tym klubie pracuje do dnia dzisiejszego szkoląc różne grupy wiekowe. Największymi bez wątpienia sukcesami tego szkoleniowca są brązowy medal mistrzostw Polski juniorek starszych wywalczony w 2009 roku oraz wprowadzenie w 2016 roku roku drużyny seniorek do I ligi. W pierwszej lidze Chrobry Basket Głuchołazy gra nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. I uwaga Tadeusz Widziszowski w 2018 roku za zasługi dla polskiego sportu z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Andzeja Dudy otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.
Drugie miejsce w tej kategorii wywalczyła Aleksandra Król-Kassan. Wieloletnia trenerka gimnastyki sportowej i tańca, tancerka, choreograf oraz dyrektor artystyczny AZS Tanero. Cały czas się doskonali. Kończy kursy oraz szkolenia menagerskie i sędziowskie. Od lat organizator jednej z największej tanecznej imprezy w kraju. Sama mowi ze najbardziej lubi tworzyć, ma nieskończone pokłady pomysłów na nowe przedsięwziecia nie tylko taneczne. W tym roku współpracowała z Wojciechem Malajkatem i Zbigniewem Zamachowskim przy tworzeniu choreografii do musicalu Tomek Sowyer.
Na najniższym stopniu medalowego podium stanął trener piłki nożnej - Grzegorz Kuglarz. Grzegorz to znakomity przed laty piłkarz, który w wieku 17 lat grał już na boiskach III ligowych. Karierę trenerską rozpoczął w 2011 roku jako trener drużyny juniorów nyskiej Polonii. Później prowadził seniorów nyskiej Poloni. Jego zwycięska passa trenerska rozpoczęła się w momencie gdy zaczął prowadzić drużynę z Gierałcic. Wtedy to z przeciętnego zespołu stworzył drużynę, która była postrachem w klasie A. Podobnie było w Głuchołazach, gdzie stworzył bardzo mocny kolektyw. Teraz prowadzi drużynę z Gryżowa i nikt w tej miejscowości nie wyobraża sobie, żeby ten trener miał od nich odejść. Chociaż jaskółki mówią, że może już niebawem objąć posadę trenera Sparty Paczków.

1. Tadeusz Widziszowski    875 pkt.
2. Aleksandra Król-Kassan    738 pkt.
3. Grzegorz Kuglarz    624 pkt.

Niespodzianek ciąg dalszy

Oprócz atrakcji artystycznych nie zabrakło na balu także i innego typu atrakcji. Nasz sponsor Edward Stencel właściciel Piekarni Radzikowice przygotował dla uczestników balu tradycyjnie już mistrzowskiego pieczonego prosiaka, a właścicielka Cukierni Grabina - Renata Himmel trzy ogromne torty. I trzeba powiedzieć nie było na sali osoby, która nie zachwycałaby się tak wypiekami z Grabiny, jak i prosiakiem przygotowywanym przez kucharza, który kilkanaście lat temu takie właśnie prosiaki piekł i dostarczał do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Podziękowania dla przyjaciół

Z okazji 25-lecia ludzie, którzy ten bal tworzyli, a nigdy nie otrzymali za swoją pracę wynagrodzenia otrzymali specjalne podziękowania z rąk Krzysztofa Centnera. Nagrodzeni zostali Janusz Sanocki, Mariusz Centner, Danuta Wąsowicz-Hołota, Alina i Bogusław Janikowie, Elżbieta i Sławomir Bardoniowie, Piotr Paściak, Marek Pudło. Marlena i Andrzej Boguccy, Wiesław Wójtowicz i Wojciech Grzebski.

Trzeci tytuł dla Basi

Z okazji jubileuszu przeprowadziliśmy też plebiscyt na Najpopularniejszego Olimpijczyka Ziemii Nyskiej. Ten zaszczytny tytuł wywalczyła Barbara Bieganowska. Był to już trzeci tytuł, który Basia otrzymała tego wieczoru. Wcześniej Basia otrzymała nagrodę Burmistrza Korfantowa oraz statuetkę za wygranie naszego plebiscytu. Był to bez wątpienia jej wielki dzień.

Dziękujemy za miłe przyjęcia

Bardzo długo zastanawialiśmy się gdzie zorganizować 25-lecie Balu Mistrzów Sportu. Za namową wielu ludzi zdecydowaliśmy się na przepiękną salę Domu Przyjęć Diament, prowadzonego przez Małgorzatę Sawicką. Nie ukrywam, że obawiałem się, czy jest to dobry krok. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie, bowiem tak Małgorzata jak i jej syn Maciej włożyli dużo serca w to, żeby ta impreza godna była tak wspaniałego jubileuszu. Nie oznacza to oczywiście, że w kolejnych latach jeśli bal będzie kontynuowany będziemy już na stałe w Nysie. Chcielibyśmy wrócić do naszych przyjaciół z Bielic, gdzie możliwości organizacyjne są dużo większe. Wiemy, że nasi przyjaciele w tej miejscowości wykonali wiele prac przy sali tylko po to, żebyśmy do Bielic wrócili.

Osobiste podziękowania

Kończąc chciałbym bardzo gorąco podziękować mojemu redakcyjnemu koledze - Wiesławowi Wójtowiczowi, bowiem to wspólnie z nim od października przygotowywaliśmy tą imprezę. I nie było to łatwe zadanie, bowiem było to dla nas nowe wyzwanie. Nowa sala, nowi kucharze, nowi kelnerzy i tak na dobrą sprawę nie bardzo wiedzieliśmy jak to uda nam się ogarnąć. Na szczęście prawie wszystko się udało. Mam nadzieję, że Wiesław już za rok będzie szefem tej imprezy, a ja odejdę już na mam takie przekonanie zasłużoną emeryturę. Chciałbym też bardzo podziękować Rozalii Wolskiej, Katarzynie Mądry, Mateuszowi Biernatowi, Mariuszowi Centnerowi i Markowi Pudło, którzy dwoili się i troili, żeby wszyscy tego dnia byli zadowoleni. Wyrazy podziękowania także dla Henryka Nowaka i Józefa Woźniaka, którzy w miarę swoich możliwości przyczynili się do organizacji XXV Balu Mistrzów Sportu.

Krzysztof Centner

Reklama

Nowiny Nyskie 25 lat wspólnie ze sportowcami komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

dam pracę do koszenia trawy i

dam pracę do koszenia trawy i drobne prace porządkowe - koszenie trawy, - sadzenie drobnych roślin - mycie kostki i inne prace utrzymujące dom w..


KUPIĘ MIESZKANIE

Kupię mieszkanie w NYSIE, centrum lub bliska okolica. Metraż do 45m2. Mieszkanie może być do remontu.


Kalendarz

Najbliższe imprezy
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nowinynyskie.com.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

NTSK Redakcja "Nowiny Nyskie" z siedzibą w Nysa 48-304, Prudnicka 3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"