PILNE

Stal Nysa wygrywa po tie-breaku

Siatkówka, wygrywa breaku - zdjęcie, fotografia
NowinyNyskie.com.pl 11/09/2019 12:56

6 i 7 września w Hali Nysa rozegrane zostały mecze Memoriału im. Zdzisława Kiczyńskiego. W finale Stal Nysa po pięciosetowej walce pokonała Exact Systems Norwida Częstochowa, zaś w meczu o trzecie miejsce Mickiewicz Kluczbork okazał się lepszy od ZAKSY Strzelce Opolskie.

Mickiewicz Kluczbork - Exact Systems Norwid Częstochowa 0: 3 (17: 25, 29: 31, 23: 25)
W pierwszym półfinale Exact Systems Norwid Częstochowa zmierzył się z Mickiewiczem Kluczbork. Spotkanie lepiej rozpoczęli kluczborczanie, którzy po ataku Łukasza Owczarza prowadzili 6:3. Oba zespoły nie ustrzegły się błędów. Seria dobrych zagrań Norwida sprawiła, że odwrócili oni wynik (10:7, 10:11). W kolejnych akcjach trwała wyrównana gra. Końcówkę lepiej rozegrali jednak siatkarze z Częstochowy.
Druga odsłona po wyrównanym początku toczyła się pod dyktando Norwida. Częstochowianie nie zdołali jednak utrzymać równej dyspozycji. Dalsza faza toczyła się po myśli Mickiewicza. Ostatecznie wynik tego seta rozstrzygnął się dopiero po długiej walce na przewagi, w której więcej zimnej krwi zachowali częstochowianie.
W partii numer trzy od początku na nieznacznym prowadzeniu pozostawali siatkarze z Częstochowy. W decydującą część seta Norwid wchodził z trzypunktowym prowadzeniem. Kluczborczanie nie mieli zamiaru odpuszczać i po bardzo dobrej serii doprowadzili do wyrównania (23:23). Nie udało im się jednak zdobyć decydujących punktów. Norwid wygrał 25:23 a cały mecz 3:0.

Stal Nysa - ZAKSA Strzelce Opolskie 3: 0 (25: 22, 25: 20, 25: 18)
W drugim półfinale Stal zmierzyła się z ZAKSĄ Strzelce Opolskie. Początek meczu był wyrównany, dopiero przy zagrywkach Łukasza Łapszyńskiego gospodarze zbudowali prowadzenie. Chociaż siatkarze ZAKSY starali się odrabiać straty, jednak gdy tylko zbliżyli się do Stali ta szybko ponownie odskakiwała. Z czasem przyjezdni popełniali coraz więcej błędów, przez co przegrali do 22. Otwarcie drugiego seta było zacięte. Z akcji na akcję coraz pewniej punktowali Stalowcy, budując prowadzenie. Obie drużyny skuteczne zagrania przeplatały błędami. W końcówce serią celnych zagrywek popisał się Bartosz Bućko, a seta skutecznym atakiem zakończył Łapszyński.
W trzeciego seta znacznie pewniej weszli przyjezdni, którzy po mocnym ataku prowadzili 5:2. Stal szybko odrobiła straty. W kolejnych akcjach trwała gra punkt za punkt. Dopiero po asie Długosza gospodarze odskoczyli na trzy punkty (16:13). ZAKSA nie była w stanie zniwelować tego dystansu. Beniaminek I ligi starał się jeszcze postawić przeciwnikom, jednak nie udało im się to. Ostatni punkt w meczu zdobył Łapszyński, który został wybrany MVP tego spotkania.

Mickiewicz Kluczbork - ZAKSA Strzelce Opolskie 3: 0 (25: 21, 25: 21, 25: 12)
Od początku meczu to kluczborczanie pewniej grali. Chociaż zawodnicy ZAKSY starali się utrzymywać kontakt punktowy z przeciwnikami, inauguracyjna partia padła łupem zespołu z Kluczborka 25:21. Podobny przebieg miała również druga odsłona tego pojedynku. W trzecim secie beniaminek I ligi był tylko tłem dla dobrze grających przeciwników.

Stal Nysa - Exact Systems Norwid Częstochowa 3: 2 (25:20, 22:25, 14:25, 29:27, 15:12)
Finał lepiej otworzyli gospodarze, jednak częstochowianie szybko wyrównali. Po obu stronach siatki zdarzały się błędy. Dopiero skuteczna gra środkowych - Mariusza Schamlewskiego i Macieja Zajdera pozwoliła Stali zbudować prowadzenie (16:12) i wygrać pierwszego seta do 20. Nie podłamało to częstochowian, którzy drugą odsłonę rozpoczęli od prowadzenia 4:2. W kolejnych akcjach dystans utrzymywał się. Mimo roszad w składzie Stal nie była w stanie przełamać skuteczniej grających rywali. W końcówce drużyna z Nysy zmniejszyła dystans do jednego punktu, ale nie zdołała doprowadzić do remisu. Podwójny blok Norwida zamknął seta.
Częstochowianie w trzecią odsłonę weszli z wysokiego c, odskakując na 5:0. W kolejnych akcjach dystans powiększał się, dobrze funkcjonował blok Norwida. Z czasem sytuacja na boisku nie ulegała zmianie (8:16). Gra Stali zupełnie się posypała, gospodarze nie potrafili postawić się rozpędzonym przeciwnikom. Po ataku Zajdera Stal zdobyła 14. punkt i więcej już nie zdołali.
W czwartej partii przyjezdni poszli za ciosem. Tym razem jednak nysanie nie pozwolili rywalom zbudować aż tak wyraźnego prowadzenia. Oba zespoły popełniały błędy. W decydującym momencie gospodarzom dopisywało szczęście (20:20). Ostatnie słowo należało do Zajdera, który asem ustalił wynik seta.
Na początku tie-breaka to Stal dyktowała warunki (5:2), jednak Norwid jeszcze przed zmianą stron doprowadził do wyrównania (7:7). Po czasie dla trenera Stelmacha ósmy punkt zdobyli gospodarze. Dobrze funkcjonowała gra przez środek Stali (12:9). Mimo starań częstochowianie nie zdołali odrobić strat i ulegli Stali 2:3. Nagroda MVP powędrowała do Bartosza Bućko.
Podsumowując cały turniej to śmiało można powiedzieć, że do optymalnej formy naszego zespołu jeszcze daleko. Czy zwrócą się wydane na tych zawodników miliony zobaczymy. Czy obciążenia finansowe spowodowane kosztami utrzymania siatkarzy wytrzymają nyskie spółki to także pytanie na które już niebawem powinniśmy otrzymać odpowiedź.