Reklama

Osiedle Rodzinne. Jest kontrola czy będzie podwyżka czynszu?

- Dlaczego mamy składać deklaracje o dochodach? Dlaczego gmina żąda od nas takich dokumentów?! – pytają wzburzeni mieszkańcy Osiedla Rodzinnego w Nysie. - Pewnie znaczy to, że szykują dla nas podwyżkę czynszu!

Agencja Rozwoju Nysy, której podlega Osiedle Rodzinne wysłała do lokatorów tamtejszych mieszkań pismo mówiące o tym, że najemca lokalu komunalnego raz na 5 lat podlega obowiązkowej weryfikacji dochodowej. Weryfikacji tej podlegają wyłącznie najemcy, którzy zawierali umowy najmu po 21 kwietnia 2019 r. Wszystko wynika z ustawy o ochronie praw lokatorów. Lokatorzy Osiedla Rodzinnego są w związku z tym zobowiązani do składania oświadczenia o dochodach wszystkich członków gospodarstwa domowego w ciągu miesiąca od dnia otrzymania pisma. Niezłożenie wypełnionej deklaracji może skutkować podwyższeniem wysokości czynszu.

Grzegorz Jasiok, dyrektor Agencji Rozwoju Nysy tłumaczy, że weryfikacja dochodów najemców mieszkań komunalnych przeprowadzana jest od 2024 r. – Ustawodawca przyjął rozwiązanie, że weryfikacja dotyczy tylko części najemców, a konkretnie tych, którzy zawarli umowy po 21 kwietnia 2019 r. W tym roku przyszła kolej na weryfikację mieszkańców, którzy zawarli umowy w 2021 roku. Składanie deklaracji nie oznacza perspektywy podwyżki czynszów – uspokaja.

Reklama

– Wszystko zależy od indywidualnych dochodów danego gospodarstwa domowego. W przypadku Osiedla Rodzinnego zasięgniemy jeszcze opinii prawnej, gdyż tamtejsze stawki czynszu - ze względu na to, że budynki są nowe – są wyższe niż kwota bazowa czynszu za metr kwadratowy, która wynosi w gminnym zasobie mieszkaniowym 6,50 zł. Na Osiedlu Rodzinnym stawka ta wynosi 13,97 zł. Będziemy konsultować to z gminą, która ustala wysokość czynszu.

Grzegorz Jasiok dodaje, że to, iż wielu najemców mieszkań na Osiedlu Rodzinnym nie wywiązuje się z opłat jest mitem. – To zaledwie kilku mieszkańców – ok. 8 proc. wszystkich lokatorów, których kwotowe zadłużenie wynosi ok. połowy miesięcznego wymiaru czynszu z całego osiedla.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/06/2026 14:00
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kapela - niezalogowany 2026-06-26 14:12:23

    Wielkie brawa dla rządu Donalda Tuska, nić do was nie mam nawet szacunku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo nowinynyskie.com.pl




Reklama