Mieszkańcy dwóch gmin powiatu nyskiego rozpoczęli procedurę zmierzającą do odwołania swoich włodarzy. W Kamienniku zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum zostało już złożone, a w Pakosławicach ma to nastąpić 23 czerwca. Teraz inicjatorzy mają 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów.
Pierwszy krok do referendum
Mieszkańcy Kamiennika i Pakosławic chcą zorganizować referenda w sprawie odwołania władz lokalnych. W obu gminach, aby mogły się one odbyć, konieczne jest zebranie niespełna 300 podpisów wyborców. Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum wpłynęło do Urzędu Gminy w Kamienniku 19 czerwca. W Pakosławicach ma ono zostać złożone 23 czerwca. Organizatorzy będą mieli 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów.
Ilu mieszkańców musi zagłosować?
Kazimierz Cebrat został wybrany na wójta Kamiennika w drugiej turze wyborów samorządowych w 2024 roku. Otrzymał wówczas 641 głosów, a jego rywal Andrzej Torbus – 545. W głosowaniu uczestniczyło łącznie 1212 wyborców. Referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie co najmniej 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborze wójta. W przypadku Kamiennika oznacza to minimum 728 głosujących.
W Pakosławicach, aby referendum w sprawie odwołania wójta było ważne, do urn będzie musiało pójść co najmniej 845 wyborców. Adam Raczyński został bowiem wybrany w drugiej turze wyborów, w której udział wzięło 1407 osób. Zmierzył się w niej z Rafałem Stalisiem, który zdobył 539 głosów, a urzędujący wójt 861.
Natomiast, aby referendum mogło zostać przeprowadzone, pod wnioskiem musi podpisać się minimum 10 proc. uprawnionych do głosowania. W praktyce oznacza to około 300 podpisów w Pakosławicach i około 270 w Kamienniku.
Reklama
Dlaczego mieszkańcy chcą referendum?
Inicjatorzy akcji w Kamienniku przekonują, że nie jest to inicjatywa wymierzona przeciwko konkretnej osobie. – To jest akcja dla mieszkańców, którzy chcą zdecydować, czy obecny sposób zarządzania gminą powinien być dalej kontynuowany – napisali w poście informującym o złożeniu wniosku o przeprowadzenie referendum.
Z kolei w Pakosławicach jednym z głównych powodów podjęcia inicjatywy referendalnej jest sprzeciw mieszkańców wobec planowanej budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych na terenie gminy. Od dłuższego czasu toczy się związana z tym batalia.
Przed organizatorami dwa miesiące pracy
Jeżeli inicjatorom uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów, sprawą zajmie się komisarz wyborczy, który po ich weryfikacji wyznaczy termin głosowania. Ostateczna decyzja o pozostawieniu lub odwołaniu władz gmin będzie należała do mieszkańców, pod warunkiem osiągnięcia wymaganej frekwencji. Referendum to święto demokracji, dlatego warto wziąć w nim udział.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Trollik już się odezwał. Niech gmina zrobi kanalizację to nie będzie hrabiemu śmierdzieć.
Czyżby ktoś sie przestraszył referendum i odpalił swoich TROLLI ?
Umorzenie śledztwa.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Szpital Południowy Warszawa
Życie kręci się wokół Chuja-Dupy i pieniędzy i kto kogo bardziej wychuja -Pamiętajcie o tym. W pracy nie ma już żadnych koleżanek czy kolegów to tylko znajome twarze i nie wyznaje się już żadnych wartości, każdy gra pod siebie i pokazówka kto lepszy i mądrzejszy i obrabianie dupska jeden drugiemu to już standard.
W jednej kwestii ma Pan rację — każdy powinien najpierw uporządkować sprawy na własnym podwórku. Jednocześnie każdy mieszkaniec ma pełne prawo kandydować i zabierać głos, szczególnie wtedy, gdy obecne władze wyraźnie nie spełniają oczekiwań społeczności. Fakty są jednoznaczne: rośnie biurokracja, w tym rozbudowywany jest UG i ZGKIM, gdzie zatrudnia się kolejne osoby bez przekonującego uzasadnienia, mimo braku wyraźnych inwestycji, które by to uzasadniały. Inwestycji jest niewiele, nadal brakuje kanalizacji, rosną opłaty za wodę, nie powstają nowe tereny budowlane ani inwestycyjne, brakuje konkretnych decyzji, a stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Jednocześnie realizowane są pomysły, takie jak budowa ścieżki rowerowej tam, gdzie najpierw należałoby naprawić drogę. Wątpliwości budzi też remont drogi w Śmiłowicach, który trudno uznać za odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców. Takie działania trudno nazwać racjonalnym i przejrzystym zarządzaniem. W efekcie gmina stoi w miejscu, a mieszkańcy szukają możliwości inwestycyjnych poza Pakosławicami, gdzie brakuje zarówno planów, jak i konkretnych działań. Dodatkowo trudno nie zauważyć kolejnych wydatków publicznych na remonty świetlic w miejscowościach, które się wyludniają, co rodzi pytania o zasadność takich inwestycji. Kolejnym problemem jest utrzymywanie trzech szkół oraz szkoły katolickiej przy bardzo małej liczbie uczniów w klasach. To generuje wysokie koszty i jasno pokazuje brak efektywnego zarządzania finansami publicznymi. W sprawie elektrowni wiatrowych mieszkańcy jasno wyrazili sprzeciw. Zadaniem radnych powinno być szukanie innych źródeł finansowania, a nie podnoszenie wynagrodzeń Wójtowi a Wójt Wam i pracownikom. Dodatkowo mieszkańcy ponieśli koszty kar umownych związanych z brakiem odbioru wody dostarczanej przez AKWĘ. To sytuacja, która wymaga jasnego wskazania osób odpowiedzialnych. Gmina powinna działać w interesie mieszkańców — rozwijać się, rozsądnie gospodarować pieniędzmi publicznymi i podejmować decyzje poprawiające jakość życia, a nie zwiększać obciążenia i blokować rozwój.
Takie gminy jak Kamiennik czy pakosławice wogóle nie powinny istnieć to jest wydawanie pieniędzy na urzędników którzy nic nie robią
Święte słowa!!!
Gminy Kamiennik i Pakosławice powinny być przyłączone do Nysy.
Do bankruta.... nigdy
I co ty myślisz że jakbyś został przyłączony do Nysy to będziesz miał lepiej ?proszę nie rozśmieszaj mnie!:) Wiesz ile w gminie Nysa jest niewyremontowanych dróg i jakie są tam potrzeby!? bylibyśmy po prostu taką małą społecznością która znowu będzie żebrać o swoje! Ani trochę nie popieram tego pomysłu! Zgadzam się tutaj z tym co zostało napisane wyżej że niekiedy naprawdę są marnowane pieniądze na jakieś dziwne niepotrzebne ludziom rzeczy! co do kanalizacji ..No myślę że mamy zbyt małe wpływy z podatku do budżetu w sensie takim że wpływa tylko z rolnictwa brak jest jakiejkolwiek infrastruktury firm które mogłyby inwestować i płacić w naszej gminie. Potrzebny jest ogarnięty Włodarz ale tych dwóch ze zdjęcia na pewno się do tego nie nadaje i wspomnicie moje słowa jakby nie daj Boże któryś z nich załapał się na to stanowisko będzie jeszcze gorzej???????? Nie chce mi się tutaj odpisywać każdemu z osobna ale bawią mnie takie wypowiedzi że nie ma kanalizacji to ktoś będzie puszczał do rowu i jest ok..Przecież to jest karane wystarczyłoby tych państwa z tego kołchozu smolickiego zgłosić i mają pozamiatane !ps nie jestem za takimi właśnie rozwiązaniami aby na kogoś donieść ale bezczelność arogancja i brak jakichkolwiek skrupułów jest tutaj widoczna gołym okiem !żyjemy w XXI wieku każdy powinien mieć szambo jeżeli nie ma kanalizacji powinien mieć faktury za wywóz ale jeżeli jest banda umysłowych ludzi którzy dają na to przyzwolenie i jeszcze tutaj to pochwalają No to współczuję. Pytanie nasuwa się jedno bo zawsze jest tak że najwięcej zawsze krzyczą negują ludzie ci którzy nigdy nic nie zrobili dla tej gminy pytanie dla pana kandydata na wójta zbiechowa do radnego który jest na zdjęciu i do tych wszystkich tam zebranych osób co do tej pory zrobiliście sami od siebie na rzecz naszej społeczności gminy!? Bo łatwo jest siedząc w fotelu wygodnie przed telewizorem negować tych którzy próbują coś zrobić i wyrażać się tylko w ten sposób że nam się należy! Nas nie interesuje skąd my chcemy ma być gmina musi znaleźć środki wójt musi ogarnąć my chcemy tak to zazwyczaj wygląda z ludźmi. A na koniec odniosę się jeszcze krótko do sprawy wiatraków Jak można ufać ludziom na zdjęciu jak niektórzy z nich oficjalnie wypowiadali się że gdyby posiadali pola i trafiłaby się im okazja posiadania elektrowni wiatrowej to by rozważyli taką propozycję ale że nie posiadają pola No to po prostu są na nie No bo po co mają mieć korzyść z tego inni. Nie mam nic do tych co im się to nie podoba mają do tego prawo, ale połowa tych strajkujących strajkuje tylko na zasadzie ...ja nie mam to sąsiad też nie będzie miał !!! Mówcie co chcecie krytykujcie ale taka jest prawda. Nasza miejscowość jest bardzo małą miejscowością Smolice mają tylko kilka domów i na chwilę obecną Jako mieszkaniec przyznam się że zazdroszczę na przykład korzekwica ktore już się dogadały i za fotowoltaikę będą dostawać co roku bardzo dużą kwotę pieniędzy przez najbliższe 30 lat nie ukrywajmy nasza wioska mając co roku taki dodatkowy zastrzyk pieniędzy na pewno z odpowiednim sołtysem który by tym zarządzał wyglądałaby całkiem inaczej niż teraz!
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Trollik już się odezwał. Niech gmina zrobi kanalizację to nie będzie hrabiemu śmierdzieć.
Czyżby ktoś sie przestraszył referendum i odpalił swoich TROLLI ?