Reklama

Referenda w Kamienniku i Pakosławicach? 

Mieszkańcy dwóch gmin powiatu nyskiego rozpoczęli procedurę zmierzającą do odwołania swoich włodarzy. W Kamienniku zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum zostało już złożone, a w Pakosławicach ma to nastąpić 23 czerwca. Teraz inicjatorzy mają 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów.

Pierwszy krok do referendum
Mieszkańcy Kamiennika i Pakosławic chcą zorganizować referenda w sprawie odwołania władz lokalnych. W obu gminach, aby mogły się one odbyć, konieczne jest zebranie niespełna 300 podpisów wyborców. Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum wpłynęło do Urzędu Gminy w Kamienniku 19 czerwca. W Pakosławicach ma ono zostać złożone 23 czerwca. Organizatorzy będą mieli 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów.

Ilu mieszkańców musi zagłosować?
Kazimierz Cebrat został wybrany na wójta Kamiennika w drugiej turze wyborów samorządowych w 2024 roku. Otrzymał wówczas 641 głosów, a jego rywal Andrzej Torbus – 545. W głosowaniu uczestniczyło łącznie 1212 wyborców. Referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie co najmniej 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborze wójta. W przypadku Kamiennika oznacza to minimum 728 głosujących.

Reklama

W Pakosławicach, aby referendum w sprawie odwołania wójta było ważne, do urn będzie musiało pójść co najmniej 845 wyborców. Adam Raczyński został bowiem wybrany w drugiej turze wyborów, w której udział wzięło 1407 osób. Zmierzył się w niej z Rafałem Stalisiem, który zdobył 539 głosów, a urzędujący wójt 861. 

Natomiast, aby referendum mogło zostać przeprowadzone, pod wnioskiem musi podpisać się minimum 10 proc. uprawnionych do głosowania. W praktyce oznacza to około 300 podpisów w Pakosławicach i około 270 w Kamienniku.

Reklama

Dlaczego mieszkańcy chcą referendum?
Inicjatorzy akcji w Kamienniku przekonują, że nie jest to inicjatywa wymierzona przeciwko konkretnej osobie. – To jest akcja dla mieszkańców, którzy chcą zdecydować, czy obecny sposób zarządzania gminą powinien być dalej kontynuowany – napisali w poście informującym o złożeniu wniosku o przeprowadzenie referendum.

Z kolei w Pakosławicach jednym z głównych powodów podjęcia inicjatywy referendalnej jest sprzeciw mieszkańców wobec planowanej budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych na terenie gminy. Od dłuższego czasu toczy się związana z tym batalia. 

Reklama

Przed organizatorami dwa miesiące pracy
Jeżeli inicjatorom uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów, sprawą zajmie się komisarz wyborczy, który po ich weryfikacji wyznaczy termin głosowania. Ostateczna decyzja o pozostawieniu lub odwołaniu władz gmin będzie należała do mieszkańców, pod warunkiem osiągnięcia wymaganej frekwencji. Referendum to święto demokracji, dlatego warto wziąć w nim udział.
 

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Dekarz murarz akrobata - niezalogowany 2026-06-25 11:17:55


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Laska - niezalogowany 2026-06-25 13:13:30

    Trollik już się odezwał. Niech gmina zrobi kanalizację to nie będzie hrabiemu śmierdzieć.

    • Zgłoś wpis
  • Edek w gumofilcach - niezalogowany 2026-06-25 14:12:04

    Czyżby ktoś sie przestraszył referendum i odpalił swoich TROLLI ?

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo nowinynyskie.com.pl




Reklama